Objavljeno: 7. 12. 2020 u 17:58h
Posljednjih godina dosta se priča o skandinavskom načinu života. Ovi narodi itekako drže do zdravog života, životni vijek je dugačak i kvalitet života izuzetno dobar, a neke zasluge imaju i sljedeće činjenice…
Iako većina Norvežana živi u gradovima, uživanje u prirodi i dalje je visoko na listi prioriteta kod velikog broja građana.
Vjeruju da je vrijeme provedeno u prirodi izuzetno bitno, za šta čak imaju i posebnu riječ – friluftsliv. Ali bitno je reći da fizička aktivnost za njih ne znači tek sagorijevanje kalorija, već traženje užitka u tome što rade.
Zato, na primjer, dobar dio Norvežana umjesto teretane bira skijanje, klizanje, šetnju u šumi, plivanje u jezeru i slično.
Skandinavci znatno više vjeruju maslacu nego ulju, pa tako mali komad maslaca dodaju u raznorazne vrste hrane – supu, meso, povrće…
Ovim načinom hrana postaje nutritivnija, a ujedno Skandinavci smatraju i da se značajnim unosom mliječnih masti dobro bore protiv pretilosti, piše “Pun kufer”.
Norvežani se doslovno drže te fraze, stoga se nemojte iznenaditi vidite li u Norveškoj ljude koji usred zime, po kiši i snijegu, rekreativno voze bicikl.
Niske temperature ubrzavaju rad metabolizma, popravljaju kvalitet sna i regulišu apetit.
U švedskim vrtićima prilikom pripreme obroka ne koristi se nimalo šećera.
Uz to, djeca uopšte ne jedu slatkiše prije navršene druge ili treće godine života. Ali čak i kad odrastu, slatkiše obično smiju jesti samo subotom ili praznicima.
Nakon dugih šetnji po hladnoći najviše se želite zagrijati. Skandinavci vole saune, koriste ih izuzetno često, a ako vas neko pozove u saunu, znak je to da prema vama gaji poštovanje.
Takođe, saune rado posjećuju i muškarci i žene, pa možda i u tome leži tajna zdravlja, ali i – dobrog tena.
Većina Skandinavaca preferira jedenje kod kuće, a zbog uravnotežene prehrane i aktivnog načina života, kako smo već spomenuli, dobro izgledaju i zdravi su.
Crveno meso jako je rijetko na meniju, ali se itekako jede mnogo ribe, posebno one plave.
Šveđani koriste riječ fika, koja se može prevesti kao “vrijeme za kafu ili kolač”, ali u stvarnosti znači mnogo više od toga.
To je vrijeme kada se ne bavite svojim poslom i uživate u vremenu s prijateljima. Fika nije samo pauza za kafu, već način za usporavanje i razmišljanje o stvarima.
I dok u drugim zemljama mnogi uzimaju kafu za ponijeti ili je piju s nogu, u Švedskoj se ta pauza ne dovodi u pitanje.
Izvor: punkufer.dvenik.hr
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.