Pet zdravih sjemenki koje treba uvrstiti u ishranu

Objavljeno: 20. 1. 2025 u 21:19h

Uživanje u nekoliko porcija sjemenki dnevno je odličan način da poboljšate kvalitet vaše cjelokupne ishrane.

I ne samo to, već je u njima lako uživati, a postoji niz različitih recepata za pečenje sjemenki bundeve, kako jesti čija sjemenke ili sjemenke lana, susama i suncokreta. 

Čia sjemenke

Čia sjemenke su poznate kao supernamirnica, jer se u samo dvije kašike čia sjemenki nalazi gotovo 10 g biljnih vlakana. Ako ih sameljete u blenderu, dobićete savršen hrskav posip za jogurt, voćne salate ili jela od povrća.

Antioksidansi i peptidi koji se nalaze u čija sjemenkama mogu djelovati kao prirodni ACE inhibitor (uobičajena klasa lijekova za snižavanje krvnog pritiska) da snize krvni pritisak i unaprijede zdravlje srca. To je samo po sebi prednost, ali jedenje čija sjemenki dok uzimate antihipertenzivne lijekove može da snizi vaš krvni pritisak više nego što se očekivalo.

Sjemenke bundeve

Odličan su izvor vitamina E, cinka i mangana. Sjemenke bundeve sadrže i rijetke antioksidanse. Jedna kašika sjemenki bundeve sadrži 4,7 mg zdravih masti (mononezasićenih masti koje smanjuju loš i povećavaju dobar holesterol). Sjemenke bundeve jačaju imunitet i regulišu nivo insulina.

Sjemenke lana

Niskokalorične sjemenke lana bogate su proteinima, vlaknima, alfa linolenskom kiselinom (ALA), omega 3 masnim kiselinama. Bore se protiv slobodnih radikala, poboljšavaju probavu i kardiovaskularno zdravlje.

Sjemenke susama

Bogate su kalcijumom, magnezijumom i bakrom. Povećavaju nivo vitamina E u tijelu, poboljšavaju zdravlje srca i jačaju imunitet. Studije su pokazale da sjemenke susama mogu da smanje rizik od multiple skleroze.

Sjemenke suncokreta

Sjemenke suncokreta sadrže dobre masti, odnosno mononezasićene i polinezasićene masti. Bogate su vitaminom E, te su dobre za kosti jer su dobar izvor kalcijuma.

Jedna naučna studija je pokazala da grickanje sjemenki suncokreta i drugih sjemenki pet ili više puta nedjeljno dovodi do nižih nivoa upale, što takođe smanjuje faktore rizika za nekoliko hroničnih bolesti.

Ko ne bi trebalo da jede sjemenke?

Međutim, ukoliko imate alergiju ili imate bilo kakve neželjene efekte nakon jedenja određenih sjemenki, prekinite upotrebu i razgovarajte sa svojim ljekarom. 

Simptomi alergije na hranu kao što su koprivnjača, svrab ili osip često mogu ukazivati na ozbiljan problem.

Izvor: ATV

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/pet-zdravih-sjemenki-koje-treba-uvrstiti-u-ishranu/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)