Pregled kod interniste prije operacije: Kako, zašto, gdje?

Objavljeno: 25. 9. 2023 u 13:02h

Internistički pregled neophodan je prije operacije, ali ljekari savjetuju pacijentima da ovaj pregled preventivno obave bar jednom godišnje.

Pregled ljekara specijaliste interne medicine sveobuhvatan je pregled koji podrazumijeva detaljan pregled cijelog organizma sa posebnim osvrtom na sisteme unutrašnjih organa kao što su srce i krvni sudovi, pluća, bubrezi, organi za varenje, žlijezde sa unutrašnjim lučenjem, ali i kod pojave bilo kog simptoma bolesti.

U Zdravstvenoj ustanovi “Grubor” pojasnili su da ljekar specijalista interne medicine, koji se bavi proučavanjem, dijagnostikom, liječenjem i prevencijom bolesti unutrašnjih organa,  obavlja i preoperativne preglede, daje saglasnost za primjenu opšte anestezije, te prati postoperativni tok.

Bez interniste nema ni anestezije

“Internista, koji posmatra i liječi organizam u cjelini, će u pojedinim slučajevima uputiti na dalju dijagnostiku UZ, CT, MRI ili na dodatni specijalistički ili subspecijalistički pregled kardiologu, endokrinologu, gastroenterohepatologu, reumatologu, nefrologu, hematologu, pulmologu, alergologu, a sve radi utvrđivanja tačne dijagnoze i propisivanja najadekvatnije terapije”, istakli su u ZU “Grubor”.

Uz obavezan preoperativni pregled, ističu oni, trebalo bi da se uradi i internistički pregled u okviru sistematskog pregleda zajedno sa osnovnom ultrazvučnom dijagnostikom i osnovnim laboratorijskim analizama.

-To se radi zbog kontrole faktora rizika, provjere stanja cjelokupnog organizma, te dobijanja adekvatnih stručnih savjeta i sticanja zdravih životnih navika – kazali su u ZU “Grubor” ističući da je internistički pregled neizostavan u prevenciji bolesti i redovnoj kontroli zdravlja svakog pojedinca.

Kada se zakazuje pregled interniste?

Ljekari upozoravaju da bi se na pregled kod specijaliste interne medicine trebalo javiti i kod prisustva simptoma i znakova kao što su bol u grudima, nedostatak vazduha/kratak dah, bol u trbuhu, glavobolja, visok/nizak pritisak, zamaranje, bolovi u zglobovima, lupanje/preskakanje srca, pojačano znojenje, otoci/oticanje nogu, naglo dobijanje ili gubljenje na kilaži, tegobe sa varenjem i  mokrenjem.

Kako izgleda internistički pregled?

U ZU “Grubor” su pojasnili da se internistički pregled se sastoji iz nekoliko etapa.

“U anamnezu spadaju lična i porodična anamneza. Lična anamneza podrazumijeva uzimanje detaljnih podataka od pacijenta o glavnim tegobama, njihovom intenzitetu, trajanju, učestalosti javljanja, dovođenje u vezu sa uzrocima, potom informacije o drugim pridruženim, hroničnim bolestima ukoliko ih ima, ranijim operacijama i bolničkom liječenju, alergijama, životnim navikama i načinu i uslovima života – kazali su u ZU “Grubor”.

Kada je riječ o porodičnoj anamnezi pojasnili su da se radi o informisanju o genetskoj predispoziciji u užoj porodici za osnovne i najčešće bolesti koje se javljaju u populaciji kao što su visok krvni pritisak, dijabetes, infarkt, šlog, bubrežne, neurološke i duševne bolesti.

“Takođe se rade i osnovni laboratorijski nalazi SE, CRP, KKS, DKS, ŠUK, lipidni status, AST, ALT,urea, kreatinin, urin, te vrijeme krvarenja i vreme zgrušavanja aPTT”, pojasnili su iz ove zdravstvene ustanove dodajući da se radi i RTG pluća i srca, kao i elektrokardiografski zapis i tumačenje poznatiji kao EKG.

Internistički pregled detaljan, sveobuhvatan i bezbolan

Takođe, neizostavan dio je i klinički pregled koji podrazumijeva detaljan pregled cijelog tela.

“Obuhvata inspekciju, odnosno posmatranje boje kože, sluzokoža, disanja, opšteg stava i stanja pacijenta, promjena na tijelu. Zatim palpaciju ili pipanje poglavine, limfnih čvorova na vratu, štitaste žlijezde, trbušnih organa laganim pritiskom preko trbuha, pipanje perifernih pulseva na rukama i nogama, kao i perkusiju i auskultaciju tj. slušanje srca i pluća stetoskopom, utvrđivanje srčanog rada, ritmičnosti/aritmija i eventualno prisustvo šumova srca kao i analiza disajnog šuma”, naveli su u ZU “Grubor” dodajući da se u okviru kliničkog pregleda slušaju crijevne peristaltike/pokretanja i pulsiranja velikih krvnih sudova (trbušne aorte), te mjerenje krvnog pritiska i srčane frekvencije (pulsa).

Napominju da je internistički pregled detaljan, sveobuhvatan i bezbolan, te ugavnom traje oko pola sata.

Kako zakazati pregled?

Na pregled u Zdravstvenoj ustanovi “Dr Grubor” možete se zakazati putem telefona 051/328-808 i 051/328-800, ili putem kontakt forme na sajtu: grubor.org/kontakt/.

Banjaluka.com

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/pregled-kod-interniste-prije-operacije-kako-zasto-gdje/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)