Šta bi trebalo treba da promijenite u ishrani nakon tridesete?

Objavljeno: 14. 1. 2025 u 11:26h

Prihvatili vi starenje ili ne, ono je dobar podsjetnik da više pažnje posvetite brizi o svom tijelu.

Nakon tridesete godine, fizički razvoj ljudskog tijela potpuno prestaje. I iako se danas ovo doba smatra prilično mladim, starenje je još uvijek neizbježno.

Stoga bi sada trebalo ozbiljno da razmislite o svom zdravlju.

Nažalost, ljudi nemaju kontrolu nad procesom starenja, ali svoj način života možemo promijeniti na pozitivan način okrećući se zdravim navikama, poput poboljšanja sna, smanjenja stresa i promjene ishrane.

Ovi faktori igraju značajnu ulogu u sprečavanju hroničnih bolesti, pa čak i u povećanju očekivanog trajanja života.

Da bi tijelo i dalje bilo zdravo, potrebno ga je hraniti odgovarajućom hranom.

Odabrali smo najefikasnije i najzdravije prehrambene navike koje se danas mogu formirati i one od kojih je došlo vrijeme da se odreknemo.

Jedite više vlakana

Ako jedete puno vlakana, možete smanjiti rizik od srčanih bolesti, moždanog udara i raka debelog crijeva. Pokušajte da pojedete najmanje 8-10 grama ovog zdravih ugljenih hidrata u jednom obroku.

Na primjer, jedna posuda ovsene kaše sadrži u prosjeku oko 4 grama vlakana. Samo joj treba dodati voće, na primer: jabuke, banane, kivi ili kruške.

Uključite omega-3 masti u svoju ishranu

Poboljšavaju raspoloženje, kognitivne funkcije, a takođe imaju pozitivan efekat na mozak i usporavaju brzinu starenja. Potražite omega-3 u lososu, orasima, lanu i chia sjemenkama.

Prestanite sa dijetom

Poslije 30 godina, rast se zaustavlja, a brzina metabolizma naglo opada, što dovodi do povećanja masnog tkiva. U ovom slučaju, samo pravilna ishrana i sport mogu biti spas. A dijete mogu dovesti samo do brzog gubitka kilograma, praćenog još većom patnjom.

Smanjite alkohol

Alkohol je izvor praznih kalorija koje ne sadrže hranljive sastojke, a često konzumiranje alkohola može povećati rizik od raka, bolesti srca i jetre.

Započnite dan doručkom

Mnogi su navikli da preskaču puni jutarnji obrok, ograničavajući se na jednu kafu. To često dovodi do intenzivne želje za šećerom i prejedanja na kraju dana.

Steknite naviku da dan započnete obilnim doručkom prepunim proteina, vlakana i zdravih masti.

Ovaj obrok će vam dati energiju koja vam je potrebna tokom dana, a takođe će vam pomoći da održite stabilan nivo šećera u krvi, prenosi B92.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/sta-bi-trebalo-treba-da-promijenite-u-ishrani-nakon-tridesete/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)